Je útok na Sýrii dobrý nápad?

9. září 2013 v 12:32 | BeeDee |  Úvahy
Tento článek jsem napsala na konci srpna pro svůj druhý blog. Ale řekla bych, že se toho moc nezměnilo...
V současnosti nejdiskutovanější událostí ve světových médiích je zvažovaný útok západních mocností na Sýrii. Důvodem má být údajné použití chemických zbraní syrskou armádou. Asad i ostatní vládní činitelé to však jednoznačně popírají a ukazují prstem na povstalce, proti nimž už několik dlouhých měsíců bojují. Kde je tedy pravda?


OSN poslala do země vyšetřovací komisi, která má situaci řádně posoudit a zhodnotit. Ta se shodla, že chemikálie opravdu použity byly, jenomže nemůže zatím bezpečně říct, která ze znesvářených stran za to může. Avšak jedna členka této komise, Del Ponte, ruským a ukrajinským médiím prozradila, že dle jejího názoru stojí za chemickým útokem povstalci. Naopak USA prý mají k dispozici důkazy, konkrétně odposlechy tajných služeb, jež ukazují na Asada.
Ptám se sama sebe: Proč by Syrská armáda používala chemické zbraně, když by tím jasně dávala záminku k vojenské intervenci západu do Sýrie? To je to poslední, co v současném boji proti rebelům potřebuje. Ti naopak mohli moc dobře vědět, že užití takovýchto zbraní popožene USA k pomoci uskutečnění jejich záměru. Přestože oficiálním cílem útoku má být trest za chemický útok, jistě by došlo i k výraznému oslabení Asada. Tudíž i k výhodě povstalců (v jejichž řadách se nacházejí i členové teroristických organizací) a zároveň posílení vlivu USA a evropských mocností v této oblasti. Podporu útoku zvažují konkrétně Velká Británie a Francie. Česká republika se ke konfliktu staví neutrálně.
Bojím se, aby se zde neopakoval scénář z Iráku. Tuto zemi dříve napadly USA, protože prý vlastnila zbraně hromadného ničení. To však byla lež a podle některých zdrojů to americká armáda věděla moc dobře ještě před zahájením tohoto útoku. Ve válce v Iráku navíc více než 90% všech obětí tvořili civilisté. Jen aby se totéž nestalo i v Sýrii.
I když Barack Obama o intervenci ještě oficiálně nerozhodnul, americké jednotky se již seskupují v Jordánsku. Nejsou to však jediné síly, co jsou na pozoru. Írán hrozí, že v případě vojenského útoku na Sýrii napadne amerického spojence, Izrael. Oba zmíněné státy se již připravují. V pohotovosti jsou i irácké jednotky, a aby toho nebylo málo, do krizové oblasti vyslalo své válečné lodě Rusko. S velkou pravděpodobností chtějí podpořit syrský režim. Jen aby z toho za chvíli nebyla třetí světová…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama